Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi)

Pająki nie są wdzięcznym towarzyszem wszelakich podróży i zbyt częste spotkanie z nimi może budzić lęk i strach. Większość obaw jest jednak nieuzasadniona, ponieważ pająki zamieszkujące naszą rodzimą faunę nie są jadowite i nie niepokojone, nie atakują człowieka. Wyjątek stanowi nasz bohater który jest jadowitym pająkiem w Polsce i wykazujący agresję w  przypadku zbytniego naruszenia terytorium i poczucia bezpieczeństwa. Jad sieciarza nie zagraża życiu człowieka jednak u osób uczulonych może wywołać reakcję alergiczną. Ukąszenie jest bolesne
i porównywalne do użądlenia przez szerszenia. Pająk ten jest jednym  z większych gatunków występujących na terenie naszego kraju. Ubarwienie jest rudobrązowe i ciemnobrązowe u obrzeży ciała a u samic dodatkowo żółtawobiałe z sześcioma białawymi kropkami.
Sieciarza zamieszkują głównie jaskinie, tunele, sztolnie, piwnicę i zaciemnione miejsca. Głównym obszarem ich zamieszkiwania są liczne jaskinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Konstruują sieci szerokie nawet do 30 cm. Odżywiają się drobnymi owadami, pająkami, ślimakami i wijami. Osobniki dorosłe są aktywne przez cały rok a rozród następuję późnym latem. Jest w Polsce jedynym z 15 przedstawicieli pająków rodzaju kwadratnikowatych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *